Silniki elektryczne B5 typu kołnierzowego charakteryzują się dużym rozmiarem najważniejszego elementu ochronnego. Przeznaczone są do prac w wytężonych warunkach. Każdy silnik kołnierzowy B5 wyposażony jest w symetryczny, trójfazowy system zwojeń stojana. Działa on po podłączeniu do sieci prądu trójfazowego z dostosowaną częstotliwością oraz napięciem. Działający prąd ma charakter sinusoidalny z taką samą amplitudą. Przesunięcie między uzwojeniami sięgać może 120 stopni. W ten sposób stojan odpowiada za pojawienie się pola magnetycznego.
Pole magnetyczne zasilające silniki kołnierzowe B5 inaczej możemy nazwać także polem wirującym. Odpowiada ono za podwyższenie napięcia w uzwojeniach oraz prętach, w które wyposażony jest każdy wirnik. Stabilność uzwojenie zawdzięcza pierścieniom dopuszczającym przepływ prądów zwarciowych. Pole wirujące, wypełniające silnik kołnierzowy B5 wpływa na momenty obrotowe całego promienia wirnika. Praca przyspiesza w kierunku pola wirującego, ale częstotliwość pojawiającego się napięcia maleje.
Dzieje się tak, ponieważ różnica między wartością prędkości obrotowej pola wirującego, a wartością prędkości obrotowej silnika także ulega zmniejszeniu. Indukowane napięcie staje się mniejsze. Sekretem niezawodnej pracy w takich urządzeniach jak silniki elektryczne B5 jest różnica pomiędzy wartościami prędkości obrotowej wirnika a wartościami pola wirującego. Jeśli miałyby one wartość constans - to synchronizacja całego układu nie wpłynęłaby pozytywnie na indukcję napięcia, a silnik nie zacząłby działać w oparciu o momenty obrotowe.
Kołnierzowy silnik elektryczny B14 od modelu B5 różni się wielkością ochronnego kołnierza mocującego. Wraz z tym modelem oraz opcją na łapach B3 stanowi kompleksowe rozwiązanie techniczne o charakterze trójfazowym i zaliczany jest do specjalistycznej “serii M”, czyli urządzeń najbardziej efektywnych i ekonomicznych dla pracy przemysłowej. Dostępność silnika kołnierzowego B14 oparta jest o międzynarodowe normy IEC. Możliwe jest nabycie silnika elektrycznego B14 z zastosowaniem pojedynczej polaryzacji, a także z zamontowanymi hamulcami do kontroli przepływu prądu zmiennego lub stałego, gdzie zakres mocy mieści się pomiędzy 0,09 kW a 90 kW.